Svetainės pritaikymo įrankiai

  • Fiziniai asmenys, t. y. Lietuvos Respublikos piliečiai, kitų valstybių piliečiai, asmenys be pilietybės;

  • juridiniai asmenys:

    • privatūs juridiniai asmenys (pvz., uždarosios akcinės bendrovės, akcinės bendrovės, mažosios bendrijos, individualios įmonės ir t. t.),
    • viešieji juridiniai asmenys (pvz., valstybės ir savivaldybės įmonės, valstybės ir savivaldybės įstaigos, viešosios įstaigos, profesinės sąjungos, religinės bendruomenės, asociacijos ir t. t.).

Į Konstitucinį Teismą šie asmenys gali kreiptis, jeigu mano, kad jų konstitucinės teisės ar laisvės yra pažeistos valstybės ar savivaldybės institucijos sprendimu (administraciniu aktu, teismo procesiniu sprendimu, kt.), grindžiamu Konstitucijai prieštaraujančiu įstatymu ar kitu teisės aktu, ir jeigu yra išnaudoję visas kitas veiksmingas teisinės gynybos priemones.

Tai kartu reiškia, kad asmenys į Konstitucinį Teismą gali kreiptis tik dėl savo pačių, o ne dėl kitų asmenų galimai pažeistų konstitucinių teisių ar laisvių. Asmenys taip pat negali, kreipdamiesi į Konstitucinį Teismą, pateikti bendro pobūdžio (actio popularis) prašymų ištirti įstatymų ar kitų teisės aktų atitiktį Konstitucijai ir (ar) įstatymui.

Informacija atnaujinta: 2020-12-11

Oficialioji konstitucinė doktrina

Svarbiausios nuostatos nuo 1993 iki 2020 m. (Informacija atnaujinta: 2020.11.17)

  1. KONSTITUCINĖS SANTVARKOS PAGRINDAI
  2. ASMENS KONSTITUCINIS STATUSAS
  3. TEISINĖ ATSAKOMYBĖ
  4. VALSTYBĖ IR JOS INSTITUCIJOS
  5. SEIMAS
  6. RESPUBLIKOS PREZIDENTAS
  7. VYRIAUSYBĖ
  8. KONSTITUCINIS TEISMAS
  9. TEISMAI. PROKURATŪRA
  10. VIETOS SAVIVALDA IR VALDYMAS
  11. VALSTYBĖS BIUDŽETAS IR FINANSAI
  12. VALSTYBĖS KONTROLĖ
  13. UŽSIENIO POLITIKA IR VALSTYBĖS GYNIMAS

Oficialioje konstitucinėje doktrinoje pateikiamos reikšmingiausios Konstitucinio Teismo aktuose suformuotos oficialiosios konstitucinės doktrinos nuostatos įvairiais nevienareikšmiškai visuomenėje ir teisininkų bendruomenėje vertinamais klausimais, svarbiais tiek visai valstybei, tiek kiekvienam piliečiui, išaiškinta Lietuvos valstybės pamatinių konstitucinių aktų prigimtis ir reikšmė Konstitucijai.

Konstitucijos naujienos

Seimas patikslino galimai Konstitucijai prieštaraujančių teisės aktų svarstymo tvarką

25-04-10

Atsižvelgdamas į praktikoje kilusius neaiškumus, Seimas detalizavo, kaip turėtų būtų svarstomi galimai Konstitucijai prieštaraujantys teisės aktai, kai tokią išvadą pateikia Seimo kanceliarijos Teisės departamentas.

Seimo komitetas pasiūlė tobulinti įstatymo pataisas dėl dvigubos pilietybės

25-04-09

Dėl galimo prieštaravimo Konstitucijai Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) pasiūlė konservatorei Daliai Asanavičiūtei tobulinti jos inicijuotas dvigubos pilietybės išsaugojimui skirtas įstatymo pataisas.

Seimo teisininkai apie siūlymą miškuose statyti vasarnamius: prieštarauja Konstitucijai

25-04-01

Siūlymas leisti miško žemėje statyti nedidelius poilsinius statinius prieštarauja Konstitucijai ir teisinės valstybės principui, nurodo Seimo Teisės departamentas. Jų vertinimu, tokia vasarnamių statyba miško žemėje sukurtų prielaidas stichiškam girių...

KT antrąkart vertins, ar kailinių žvėrelių fermų draudimas atitinka Konstituciją

25-03-02

Konstitucinis Teismas (KT) ateinantį trečiadienį imasi nagrinėti antrą kartą grupės Seimo narių teikiamą prašymą įvertinti, ar po dviejų metų įsigaliojantis kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijos nuostatoms.

Teismas: draudimas moterims rinktis pavardę su galūne -a Konstitucijai neprieštarauja

25-02-26

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) trečiadienį patvirtino, kad byloje ginčytos pavardžių rašymo taisyklės, nesuteikiančios moterims galimybės pasirinkti pavardę su galūne -a, neprieštarauja Konstitucijai bei Civilinio kodekso nuostatoms dėl...

Sugrįžta „angažuota homoseksualizmo propaganda“ apkaltinta knyga vaikams

25-01-17

Sugrįžta „angažuota homoseksualizmo propaganda“ apkaltinta knyga vaikams